Shop Mobile More Submit  Join Login
×
Details

Submitted on
May 19, 2010
Image Size
208 KB
Resolution
1500×661
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
14,245
Favourites
363 (who?)
Comments
44
Downloads
165
×
NC - Kickassia episode 4 by MaroBot NC - Kickassia episode 4 by MaroBot
Little offtopic ... I was listening some of Cinema Snob's reviews while i was drawing it, and I have a question to other CS fans. Am I the only one who thinks that when he laughs he sounds like he's having some sort of a mental meltown, like he's about to snaps and starts to chopping people dicks off with a rusty axe ? I mean, i love his reviews, but he creeps me out a little XD. Anyway, i hope you like my artwork, and i didnt made Cinema Snob looking too much like Nostalgia Critic ;).

...Enjoy
Add a Comment:
 
:icontgtempleton:
TGTempleton Featured By Owner Nov 3, 2012  Student General Artist
He kinda looks like Angry Joe.
Reply
:iconbadcatinhat:
BadCatInHat Featured By Owner Aug 15, 2010
Heh. CS jest u mnie w ścisłej recenzentowej czołówce :) chyba nawet zaryzykowałabym 1 miejsce :) Szkoda że nie jest aż tak popularny jak inni (albo tylko mi się tak zdaje :P ) A jego śmiech rządzi. I to tyrańsko. Ta domieszka szaleństwa chyba to powoduje ^^
Tak więc :+fav: no i łocz oszywiście ( swoją drogą jakie było moje zdumienie gdy odkryłam że ten-ktoś-co-robi-takie-fajne-plansze-na-początku-recek-i-nie-tylko jest Polakiem)
Reply
:iconmarobot:
MaroBot Featured By Owner Aug 15, 2010
Cóż ja też bardzo lubię recenzje Cinema Snoba, jednak wkurzające jest trochę to że większości filmów które recenzuje po prostu nie znam...dlatego też wolę jego recenzje filmów kinowych czy seriali telewizyjnych. Natomiast co do faktu że jestem Polakiem to nie ma się co dziwić...Polacy nie gęsi ;), Swoją drogą miło jest od czasu do czasu przeczytać komentarz w rodzimym języku :).
Reply
:iconrabidkittylizard:
RabidKittyLizard Featured By Owner Jul 28, 2010
His laugh is a little unsettling. I like to think it's just all the crappy movies going to his head.
Reply
:iconazerdoe1:
Azerdoe1 Featured By Owner May 22, 2010
Cinema Snob kicks ass!:) And he doesn't look like Doug at all;p
Reply
:iconbleu-ninja:
Bleu-Ninja Featured By Owner May 21, 2010  Hobbyist Digital Artist
I really liked Cinema Snob in this, he was pretty darn funny and still witty at the same time. And yeah, he looks a lot like Doug IRL, but not so much in this pic (which is good).

What videos does CS make again?
Reply
:iconmadalinka:
Madalinka Featured By Owner May 21, 2010  Hobbyist General Artist
Wow...wygląda naprawdę świetnie ;D
Brad Jones zdecydowanie jest w mojej czołówce ulubionych recenzentów.

Ą propos jego śmiechu, to muszę się z Tobą zgodzić - jest lekko cyniczny, mroczny i poniekąd desperacki (co, zważywszy jakie filmy recenzuje, jakoś za bardzo mnie nie dziwi).

Przy okazji mogłabym przyznać, że uwielbiam Twoje plansze, ale za pewne już zbyt wiele razy Ci to już pisano.
Reply
:icondianagohan:
DianaGohan Featured By Owner May 20, 2010
Actually in Phelous's review for The Other Troll 3 Cinema Snob makes a cameo at the end, convicning Phelous to kill himself by talking about a Troll 4. He does a creepy laugh and in a blooper after the credits reveals that he isn't use to laughing like that. Me thinks he isn't really use to laughing in a preformence so it can come off creepy when he does. I don't think his normal laugh is creepy. I mean watch him as regular Brad Jones in a Bruno Mattai show: his laugh isn't that creepy. Very nice pick though. I have to say I've defintley grown on his works and the fact he reviews movies most others wouldn't touch.
Reply
:iconmarobot:
MaroBot Featured By Owner May 21, 2010
Actually it is, im not talking bout that performed over the top laughter like in Brazilian Star-Wars review, im talking bout his regular laughter, its only slightly less creepy....but still pretty creepy.
Reply
:icondragonl0rd132:
DragonL0rd132 Featured By Owner May 20, 2010
He isn't having a mental breakdown? Please, he chops people dicks off with a rusty axe for fun.
It all stated with Video Violence...
Reply
Add a Comment: